Představuji Vám ukázku ze své kolekce digitálních fotografií, jejichž téma je uvedeno v záhlaví stránky.
Zobrazují včelu na různých květinách, keřích a stromech v době jejich květu.
Zachycují období, kdy včelař prožívá nejkrásnější chvíle u včelstev,
období rozvoje včelstev a hlavní snůšky nektaru a pylu.

S ohledem na rozsah stránek představuji nejvíce 3 fotografie včel na každém druhu rostliny.

Zpočátku jsem pořizoval fotografie tohoto žánru digitálním fotopřístrojem Olympus C2100UZ v rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů, v grafickém formátu JPEG, většinou v kvalitě HQ, při nastavení makro nebo s využitím zoomu. Krátce na to jsem však začal používat digitální fotopřístroj Sony DSC - F707 s rozlišením 2560 × 1920 bodů, kterým fotografuji do současnosti. Většina fotografií je pořízena tímto přístrojem.

Představené fotografie mají rozměr 667 × 500 bodů, jsou zpracovány nejčastěji pouhým výřezem, v některých případech jsou zmenšeny, zpravidla jsou upraveny jasem, kontrastem, doostřením ap. Většinou se jedná o záběry z blízké vzdálenosti, aby vynikl nejen květ, ale i včela.

Na mnoha fotografiích lze pozorovat charakteristické vlastnosti květů, způsob sběru nektaru, specifickou barvu pylových rousků na nožičkách včel apod.

Včely mají v různých liniích chovu mírně odlišný vzhled. Také rostliny téhož druhu nejsou v přírodě úplně stejné. Podléhají přirozené proměnlivosti, nejen dědičné, ale dané vlivem prostředí. V případě, že jsem nepoužil správný současně používaný botanický název, pak se botanikům omlouvám a velmi přivítám jejich názor.

Kliknutím na zmenšené náhledy fotografií na stránce se zobrazí fotografie zvětšená.
Návrat na stránku s náhledem je možný ikonou Zpět nebo klávesou Backspace, resp. jiným vhodným způsobem (podle typu prohlížeče, kupř. ALT + kurzorová klávesa vlevo).
Fotografie je možné použít pouze s mým svolením.
Na vyžádání a za úhradu mohu poskytnout tyto, ale i další fotografie bez vodotisku v originálním rozlišení.

© 2005 Ing. Václav Kříž
České Budějovice
va.kr@tiscali.cz